nabídka piv

Spodně kvašená

SOKOLNICKÁ 10

SOKOLNICKÁ 10

Spodně kvašené výčepní pivo - IBU 31
Je to poctivá ze čtyř druhů sladu vařená desítka. Výběr použitých sladů zajistil i její krásnou barvu a bohatou pěnu. A jako všechny naše piva je nefiltrovaná a nepasterizovaná.
  • Na čepu
SOKOLNICKÁ 12

SOKOLNICKÁ 12

Spodně kvašené výčepní pivo - IBU 32
Naše dvanáctka je vařena z pěti druhů sladu dvourmutovým způsobem je chmelena dvěma druhy chmele – Premiant a Žatecký poloraný červeňák. K dokonalé chuti zraje v ležáckém tanku dva měsíce. Je to typický český ležák plzeňského typu, samozřejmě nefiltrovaný a nepasterizovaný.
  • Na čepu
Winter extra hořký 12

Winter extra hořký 12

Spodně kvašený světlý ležák – IBU 45
Další klasický světlý ležák, tentokrát extra hořký. Kombinace sladů výrazně doznívá na jazyku po každé doušku.
Antonín 12

Antonín 12

Spodně kvašený tmavý ležák IBU 30
Kávová a čokoládová chuť tohoto ležáku je vyvážená jeho mírou hořkostí. Což ocení hlavně milovníci tmavých piv.
Medová 12

Medová 12

Spodně kvašený světlý ležák – IBU 31
Med do tohoto piva přidáváme až při zrání. Díky tomu si med uchová svou typickou chuť a vůni. Sladkost medu se krásně doplňuje s hořkostí chmele.
Vídeňský 11

Vídeňský 11

Spodně kvašený ležák - IBU 27
Tento polotmavý ležák se vaří stejným způsobem jako český ležák, ale z jiných sladů a chmelů. Jeho nižší hořkost dává vyniknout chuti vídeňského sladu.
  • Na čepu
Zelená dvanáctka

Zelená dvanáctka

Spodně kvašený ležák – IBU 32
Náš velikonoční ležák je přírodně barvený pouze kopřivou a špenátem
Rádler

Rádler

Spodně kvašený ležák – IBU 32
Naše ovocné piva jsou uvařeny z čerstvého ovoce bez extraktu. Očekávat můžete různé příchutě, které vás osvěží svojí příjemnou hořkostí a ovocnou chutí.

Svrchně kvašená

Vladimír 8

Vladimír 8

Svrchně kvašený Ale - IBU 28
Letní Ale ze tří druhů sladu, který získává svou citrusovou vůni při studeném chmelení. Tohle lehké pivo vám zažene žízeň, aniž by vám ztěžkly nohy.
Eliška dýňový speciál 11

Eliška dýňový speciál 11

Svrchně kvašený, dýňový Ale – IBU 41
Krásný oranžová barva chuti dýně Hokkaidó láká k napití. Náš podzimní speciál, který nabízíme pouze v říjnu je vařený s příměsí pečené dýně a koření.
Leopold 16 IPA

Leopold 16 IPA

Svrchně kvašený speciál - IBU 59
Lehká karamelová chuť tohoto speciálu je doplněná ovocnými tóny použitých chmelů z celého světa. Má vyšší hořkost a příjemně doznívá v ústech po každém doušku.
Alžběta 12 APA

Alžběta 12 APA

Svrchně kvašený speciál – IBU 30
Naše APA ( american Pale Ale ) v sobě snoubí americké slady a francouzské chmele v dokonalé harmonii.
Walter Ale 12

Walter Ale 12

Svrchně kvašený polotmavý Ale – IBU 37
Má specifickou chuť s nádechem citrusů po speciálně vybraných druzích chmelů.
Sadovský 12

Sadovský 12

Svrchně kvašený pšeničný Ale – IBU 25
Tohle osvěžující pivo vám kromě příjemné hořkosti zanechá na jazyku i chuť banánu a bylinek, kterou získává z použití speciálního kmene pivovarských kvasinek, který kvasí za vyšších teplot.
Vánoční speciál 13

Vánoční speciál 13

Svrchně kvašený Ale – IBU 30
Každoročně na prosinec připravíme náš červený Ale. Při chmelovaru používáme pečená jablka, pomeranče a samozřejmě koření, které byste našly i ve svařeném víně. Kombinace červené barvy a vánočních vůní vám připomene, že Vánoce jsou zase tady.
  • Na čepu

KEG soudky

Chcete si vychutnat čerstvě natočené pivo s nadýchanou pěnou i doma?

ŽÁDNÝ PROBLÉM!

V naší nabídce nyní najdete kromě lahvových piv i KEG soudky!

Navíc vám k nim půjčíme i výčepní zařízení.

Tak neváhejte a rovnou si zavolejte našemu sládkovi

 na tel. 602 145 127 

KEG soudky je nutné vrátit nejpozději do 6 měsíců.

Jak vaříme pivo

..AV našem pivovaru používáme poloautomatické technologie a pivo vaříme z českých sladů ze Záhlinic a žateckého chmele.

I když k výrobě speciálů používáme chmele z celého světa, u českých piv se držíme klasiky.

Vaření piva:

Prvním krokem je šrotování, to je rozdrcení sladových zrn. Takto připravený slad je ve varně smíchán s vodou o teplotě 37°C. V našem případě má varna 500 L a je umístěna přímo v prostorách pivovarské restaurace.

V další fázi je udržován přísný teplotní režim, při kterém se škroby ze sladu přetváří na jednoduché cukry. Tímto způsobem získáme sladovou tekutinu – sladinu. Čím silnější pivo chceme mít, tím sladší sladinu potřebujeme a tím více sladu použijeme.

Většinu našich piv vaříme klasickým způsobem.

Když je tento proces ukončen je sladina přečerpána do scezovací kádě, která má na dně nerezové síto a přes něj je sladina přečerpána zpět do varny, teď už bez mláta (pevných částí sladu).

Přivedeme ji k varu a začíná chmelovar, který trvá 90 min. Během něj přidáváme chmel v několika dávkách.

Potom se už mladina schladí a přečerpá do spilky.

Ve spilce jsou do mladiny přidány kvasinky a probíhá hlavní kvašení, kdy se z cukru vytváří alkohol.

Přibližně po týdnu je mladé pivo přečerpáno do ležáckého sklepa do ležáckých tanků, kde pivo bude při nízké teplotě a pod tlakem zrát. Doba zrání závisí na druhu piva od jednoho po několik měsíců.

Naše piva nejsou filtrovaná ani pasterizovaná. Z ležáckých tanků jde pivo už rovnou k vám, buď na čepu, v láhvi, soudku anebo v kegu.

Piva Vám takto vaří náš vrchní sládek Jiří Rusňák.

„DEJ BŮH ŠTĚSTÍ“

Chci si uvařit vlastní pivo

Pokud si chcete vyzkoušet vaření piva na vlastní kůži, u nás tu možnost máte.

Vyberete si pivo, které byste chtěli uvařit a termín, který vám bude vyhovovat.

Strávíte den s naším sládkem a začnete šrotováním sladu a celý proces zakončíte přečerpáním mladého piva do spilky a jeho zakvašením.

Během vaření můžete ochutnávat, budete vědět, jak chutná sladina, mladina a mladé pivo.

To celé vám zabere 8–10 hodin.

A na konec, až pivo uzraje, si můžete vámi vlastnoručně uvařené pivo koupit za zvýhodněnou cenu.

Nenecháme vás ani o hladu a jídlo formou obědu je součástí celého balíčku, který si u nás můžete zakoupit a nebo darovat jako woucher v ceně 2.900Kč

Prohlídka pivovaru

Při prohlídce se dozvíte způsoby vaření piva a rozdíly mezi nimi. Sládek Jiří Rusňák vám popíše druhy piva a jak se pivo vaří. Nakouknete do našich otevřených spilek a můžete ochutnat pivo různých stádiích vaření.

Ochutnáte také několik druhů sladů a chmele abyste věděli, jak chutnají suroviny, ze kterých se pivo vaří.

Délka prohlídky je asi 30 minut, ale je závislá na vašem zájmu a otázkách, kdy může být prohlídka daleko delší.

Samozřejmě se dozvíte i něco o historii našeho pivovaru.

Cena prohlídky je 100Kč / osoba. Minimum pro jednu prohlídku je 7 osob. Maximum pro jednu prohlídku je 12 osob.

historie pivovaru

Obnovení pětisetleté tradice pivovarnictví v Sokolnicích. Zdejší bývalý pivovar se sladovnou se připomíná již v roce 1588, kdy jej Jan Sadovský ze Sloupna prodal jako součást sokolnického panství – tvrz a ves se dvěma dvory, mlýnem a pivovarem Jindřichu Pfefferhornovi z Ottopachu za 22 000 zl. moravských.

Údajně byl pivovar založen již v roce 1501. V roce 1625, kdy panství vlastnila Eliška Bergrová, rozená Krummrová, se v Sokolnicích připomíná sladovna. V roce 1750, kdy Sokolnice patřily knížatům z Ditrichsteina, vařil zdejší pivovar na 800 věder piva ročně. Pivo se prodávalo máz po 2 krejcarech. V roce 1843 koupili sokolnické panství Mitrovští z Mitrovic a Nemyšle. Vrchnost zde měla kromě zámku též pivovar, koželužnu, vlastní chmelnici a bažantnici.

V této době najala pivovar firma B. Winter a syn, která jej měla v nájmu až do roku 1920 a zmodernizovala jej na parostrojní pohon, další změny se týkaly vaření parou, umělého chlazení a v pivovaru byly i pneumatické transportéry. Později jej najala Moravská agrární a průmyslová banka, která v roce 1921 vytvořila společně s prvním brněnským akciovým pivovarem a akc. spol. Moravia firmu „Akciový pivovar a sladovna v Sokolnicích“. V roce 1932 tato firma kupuje pivovar od hraběte Vladimíra Mitrovského za 850 000 Kč.

Sokolnický pivovar stěží odolával konkurenci a tehdejší všeobecné krizi. Proto byl jeho provoz zastaven. Dále sloužil jako sklad Starobrněnského pivovaru. Koncem 19. století byl sládkem pivovaru Alois Vaněk a v roce 1894/95 byl výstav pivovaru 21 060 hl piva. Po něm nastoupil za sládka Jan Wrana, a pak v roce 1924 Antonín Musil. Posledním sládkem byl v roce 1932 Jan Hruška, za něhož byl var pivovaru 85 hl.

Po osvobození v roce 1945 se svolením MNV Sokolnice a Starobrněnského pivovaru občané bořili nejstarší části objektu k opravě svých válkou zničených domů. V roce 1946 válkou poškozený pivovar koupil od Starobrněnského pivovaru František Vykouřil. Budovu opravil a v části pivovaru zřídil stolařskou dílnu. Provozovnu zde mělo po většinu komunistické éry výrobní družstvo Hlubna a areál chátral až do dnešní doby.

V roce 2014 pivovar opět mění majitele a přichází nová snaha o obnovení pětisetleté pivovarnické tradice v Sokolnicích, která trvá do dnešních dnů. Nabízíme vám opět dobré pivo vlastní výroby ve stylové pivovarské restauraci. V 1. poschodí budovy najdete rodinnou restauraci s hracími koutky pro děti a salónky. Dále je možné využít i ubytování v podkrovních pokojích. Součástí areálu je zahrada, kde je možnost příjemných procházek, posezení nebo vyžití dětí na hřišti.